Плодовитостта на свинете зависи в много голяма степен от възрастта на заплождането на женските прасета.
Защото животните от съвременните породи достигат полова зрялост на 6-7 месечна възраст. Установено е обаче, че при втората разгоненост се отделят 2-3 яйцеклетки повече, което е от голямо значение за размера на плодовитостта. Ето защо е необходимо много внимателно да се определя на каква възраст ще бъдат заплодени прасетата за първи път. Необходимо е да се знае, че при по-късното заплождане - след третото или четвъртото разгонване, животните затлъстяват, трудно се заплождат, млечността им не е задоволителна и техните приплоди са слаби.
Оптималната възраст на заплождане на свинете, които масово се отглеждат у нас - Голяма бяла, Ландрас и Дунавска бяла и на кръстоските и хибридите, е 8-10 месеца при достигане на 110-130кг живо тегло.
Обикновено свинята се разгонва 10 дни след отбиването на прасетата. Тогава обаче тя е изтощена от кърменето, продължило 35 дни и ако се заплоди, ражда не повече от 5-6 слабо развити приплода. Ето защо се препоръчва да се пропусне първата разгоненост на свинята. В същото време е наложително нейната дневна дажба да се увеличи на 4,5кг концентрирана смеска. Свинята трябва обезателно да се заплоди при второто и разгонване. Препоръчва се, през дните от пресушаването до заплождането, свинята да получава дневно и 2,5кг непокълнали сурови картофи през зимата, а през лятото - 3-5кг зелени храни.
Грижите по време на бременността на животните са от първостепенно значение както за получаването на големи прасила с жизнени прасета, така и за осигуряването на по-продължително използване на животните за разплод. Ето защо през първите 80 дни от бременността младите свине (до две годишна възраст) трябва да получават дневно по 2,5кг концентрирана смеска, която след това се увеличава на 3 килограма.
Когато стопаните не използват заводски смески, те могат да ги приготвят сами като използват рецептата, препоръчвана от проф. д-р А. Андреев. В нея ечемикът заема 30 процента, царевицата - 50, слънчогледовият или соевият шрот - 8, пшеничните трици - 10, солта - 0,5, дикалциевият фосфат или кредата - 1 и минералната смеска - 0,5 процента.
Една седмица преди опрасването свинята трябва да получава като поило дневно по 2кг смес, съставена от равни количества трици и ечемик. През зимата водата за неговото приготвяне трябва да бъде топла. За да се предпазят свинете от аборти, наложително е да не им се дават плесенясали или замръзнали фуражи. Освен това те трябва да се предпазват от удари и блъскане. Полезно е, за свиня-майка да се осигуряват по 6кв.м. площ в помещението, като през последните 30 дни до опрасването животните се отглеждат единично.
За бременните свине трябва да се осигурява ежедневна разходка. Тя се преустановява една седмица преди опрасването.
Спазването на тези изисквания са напълно във възможностите на всеки стопанин, с което той ще постигне висока икономическа ефективност от отглеждането на свине.
от "Практично земеделие и домакинство"
Няма коментари:
Публикуване на коментар