петък, 29 април 2016 г.

Абутилон (Стаен клен, Просфорник, Красив слез)

Името на стайния клен идва като превод от арабски и се превежда като индийски слез. Растението е широко разпространено и предпочитано за стайно отглеждане поради обилния си цъфтеж през цялата година. Храстът може да достигне 2-3 метра. В родината си Бразилия достига и до по-големи размери.
Вечнозелен храст с кленовидни листа. Има и форми с пъстри листа, напръскани с бели и жълти петна, а има и вариетети с почти бели листа. Повърхността е гладка или мъхната.
Цветовете са камбанки, увиснали на тънки дръжки, в бяло, жълто, розово, оранжево или червено. Има и кичести форми.
Към рода Abutilon, сем. Malvaceae (Слезови) се отнасят повече от 150 вида. От декоративните представители много често се използват видовете: A. pictum и A. striatum. Сортовото разнообразие е огромно и позволява да си изберете растение според вкуса.
Растението е лесно за отглеждане. Грижите за него наистина са символични.
Можете да се сдобиете с абутилон от магазин за цветя или да вкорените резник от него.
Вкоренява се във вода, стига да има температура 20-22 градуса. Засажда се след като новообразувалите се коренчета достигнат 0,5-1см. Внимавайте, че са чупливи !
След засаждане веднага прекъснете връхчето, за да получите ниско и разклонено храстче. Ако ще оформяте "дръвче" с корона високо над саксията, оставете връхчето да расте свободно. По време на растежа премахвайте страничните издънки и пречупете върха на желаната височина. Когато оформяте като храстче, пензирайте неколкократно новите издънки, за да оформяте хубава корона. 
Растението има бърз растеж и му трябва богата почва. Не е претенциозно, но за начало подберете леки торфени смеси. При достигане на размери до пределните възможности на помещението, с което разполагате, преместете растението в съд с по-тежка почва, но пак с високо торфено съдържание. Тъй като се нуждае от чести поливки, особено през лятото, големият обем на саксията и по-влагоемката почва ще ви улеснят. 
За да се запази буийният растеж и обилен цъфтеж, се препоръчва често торене с тор за цъфтящи декоративни видове. Не се тори само през декември и януари, когато няма достатъчно светлина и не е нужно растението да се форсира. През цялото време обаче e много добре да се използват разредени течни торове за листно подхранване. Те увеличават броя на цветовете и ги предпазват от преждевременно опадване.
За презимуване осигурете на абутилона помещение с температура поне 10-12 градуса. Напролет изнесете на терасата или на балкона и след месец ще имате обилно раззеленено храстче. 
Пресаждането в по-голям съд може да се прави по всяко време, като се избягват най-топлите часове на деня. Новопресаденото растение трябва да остане няколко дни на по-сенчесто и хладно място. 
Пазете от преки слънчеви лъчи. Растенията, гледани на слънце са с по-дребни листа и цветове и по-къси клончета. Това не е растение за южна тераса. Често абутилонът реагира и на промяна на местоположението - опадват пъпките, а по-късно и старите листа. Тогава е добре да го върнете на старото място или да използвате листни обогатители за преодоляване на стреса, или пък да подрежете растението. Силно се напада от белокрилки, акари и въшки. От болестите най-често се появява гниенето. След съвет със специалист се използват подходящи пестициди. 

От "Дворът от А до Я"

Няма коментари:

Публикуване на коментар