Растението с бразилски произход, което носи името на немския професор ботаник W.Sinning.
Неразцъфтяла, глоксинията прилича на гигантска стайна теменужка - едри мъхнати листа върху късто стебло, излизащо от грудка. Има фини корени, което е предпоставка за отглеждането в по-лека отцедлива почва. Цветовете се появяват върху дръжка и са фунийки в различни багри. Има и много кичести форми. Култивират се огромен брой сортове и междувидови хибриди. Най-голямо разнообразие от растения, отгледани в български оранжерии, има през лятото.
Растенията се размножават със семена или от листен резник. Семената са много дребни и са основен метод за промишленото размножаване. В 1г се съдържат между 12-20 000 бр. семена. В домашни условия може да се получат семена при опрашване на някои от цветовете. Ако имате такива семена, засейте ги в лека почва или торф през декември. Разпръснете ги и не ги покривайте със субстрат, а само полейте с пулверизатор. Поникват за 10-14 дни. Младите растения се прехвърлят в саксии след около месец - най-добре в богата хранителна почва с добавка на малко пясък.
Засаждат се плитко, защото иначе започват да гният. Същото се отнася и до захващането с листа. Когато нвоите растения достигнат 1,5-2см може да се засади листото. Засаждането е съвсем плитко и по възможност в торф. Най-често младите растения загниват от преполиване или загниват от дълбоко заравяне в почвата.
За добър растеж е необходимо растението да се подхранва с минерални торове поне 2-3 пъти в месеца, а по време на едреенето на цветните пъпки и цъфтежа - всяка седмица. С намаление броя на образуване на цветовете се намаляват и поливките. Тогава започва подготовката на растението за покой. Надземната част загива, а в почвата остава само грудката, която ще даде началото на новото растение през следващия сезон. Грудката се оставя да презимува при около 15 градуса в саксия или след засушаването (август-септември) се изважда от саксията, почиства се и до новото засаждане се държи в пясък в хладно и сухо помещение.
Добре е да засадите отгледаната от вас грудка или закупената рано - още през февруари , което ще ви гарантира обилен цъфтеж през лятото.
Освен поливане и подхранване растението му трябват светло, но не слънчево място. Често се преглежда за пухести въшки. Може да се използват инсектицидни таблетки за профилактика. Възможна е и появата на гниене или бръшнеста мана. Използват се подходящи фунгициди и се спазва правилен поливен режим. С водата се внимава - еднакво вредни са както засушаването, така и преполиването.
Синингията е традиционно цвете за българския дом, а с изобилието от нови сортове всяка година то се превръща в атракция за ценителите.
Светослав Атанасов
"Дворът от А до Я"
Няма коментари:
Публикуване на коментар